Endast casinon med svensk licens Fristående jämförelse 18+ · Spela ansvarsfullt
Jämför casinon med svensk licens Se topplistan →
HemBloggBertil Casino
📰 Blogg

Bertil Casino

Bertil Casino

Bertil Casino lanserades redan 2006 och ägs av Evoke Gaming Group som har dubbla licenser i Sverige och Malta. Företaget äger även flera andra framgångsrika casinon som till exempel Mr green, William Hill och Mamma Mia Bingo. Men även Bertil har funnits längre än så på online marknaden och var från början en ren bingo sajt.

Upptäck liknande casinon

Casinostugan

1000 kr bonus

18+ |Regler och villkor gäller| Endast nya spelare | Spela Ansvarsfullt | www.stodlinjen.se

Lyllo Casino

3000 kr bonus

18+ |Regler och villkor gäller| Endast nya spelare | Spela Ansvarsfullt | www.stodlinjen.se

Snabbare

2500 kr bonus

18+ |Regler och villkor gäller| Endast nya spelare | Spela Ansvarsfullt | www.stodlinjen.se

Se alla svenska casinon

Bertil Casino recension

Direkt när du går in på startsidan på Bertil möts du av glada färger och härliga figurer.

En riktigt lekfull inbjudan som gör att du direkt känner att det här en spelsida med mycket spelglädje. Dessutom är sajten väldigt lättnavigerad så du lätt hittar det du söker.

Snabbfakta om Bertil Casino

Lansering:2006
Svensk licens:Ja
Välkomstbonus:Ja, i form av free spins
Jackpot:20 stycken
Live casino:Ja
Casino mobil:Ja
Betting:Nej
BankID:Ja
Swish:Nej
Live chat:Ja
Minsta insättning:100 kronor
Snabba uttag:Ja, med Trustly.

Tyvärr har Bertil tagit bort bingospel på sajten i samband med att nya spellagen infördes och har istället valt att satsa helhjärtat på spelautomater och live casino. Så om det här är din typ av casinospel så har du verkligen hittat rätt oavsett om du är nybörjare eller casinoveteran.

Så här enkelt kommer du igång med Bertil

Så här enkelt kommer du igång med Bertil

Tid som behövs: 5 minuter

Eftersom Bertil är ett så kallat casino utan konto så kommer du igång oerhört snabbt utan krångliga registreringsprocesser.

  1. Du börjar med att gå in på casinots sida och trycker på express logg in.

  2. Nu fyller du i ditt personnummer, summan du vill sätta in och sedan verifierar du dig med din e-legitimation.

  3. När du verifierat din insättning blir du automatiskt inloggad på casinot och kan börja spela.

Fördelarna & nackdelarna med Bertil

Fördelar med att spela på just Bert är många – men det finns även en del nackdelar.

Fördelar

  • Svensk hemsida
  • Omsättningsfria frisnurr som välkomstgåva
  • Erbjuder många betalningsalternativ
  • 20 jackpottspel
  • Stort spelutbud

Nackdelar

  • Erbjuder inga direkta uttag
  • Filtermöjligheter saknas i spelutbudet

Bertil Casino spel & slots

Bertil Casino spel & slots

När det kommer till spelutbudet lär du inte bli besviken här hittar du något för alla. I utbudet hittar du följande typer av casinospel:

  • Spelautomater
  • Black Jack
  • Roulette
  • Video poker
  • Baccarat
  • Jackpottspel
  • Livespel
  • Craps och tärningsspel
  • Skraplotter

Spelen är från några av de bästa spelutvecklarna som till exempel NetEnt, No Limit City, Microgaming, Blueprint Gaming, Playson, Yggdrasil och Quickspin.

Hos Bertil kan du även provspela de flesta av spelen med hjälp av deras demo upplagor. De fungerar precis på samma sätt som när du satsat med riktiga pengar. Därför kan gratisspel verkligen vara ett bra alternativ när du vill lära känna casinot innan du spelar med riktiga pengar.

Bertil finns inte som någon app utan har istället en specialanpassad sida för mobilen som de kallar minicasino. Där du lätt och med bra grafik kan spela på dina bästa spel.

Bertil Casino bonus & erbjudande

När du kommer in som ny spelare på Bertil blir du erbjuden en välkomnande insättningsbonus. Bonusen aktiveras vid din första kvalificerade insättning. Om du sätter in minst 200 kronor får du tillgång till 20 fria snurr utan omsättningskrav på sloten Book Of Dead.

Bertil Casino bonus & erbjudande

Dina frisnurr är värda 5 kronor styck. Tänk på att du aktivt måste välja att ta emot välkomsterbjudandet när du registrerar dig.

Det här gäller för att få ta del av välkomsterbjudandet:

  1. Bli medlem på sidan och välj att ta del av bonusen på din första insättning.
  2. Gör en insättning på minst 200 kronor.
  3. Det här får du: 20 frisnurr på Book Of Dead.
  4. Omsätt din insättning 1x för att aktivera dina snurr.
  5. Vinster från dina frisnurr är helt omsättningsfria.
  6. Frisnurren är värda 5 kronor styck.
  7. Spela upp dina gratissnurr inom 60 dagar.
  8. Erbjudandet gäller endast som en första insättningsbonus.
  9. Endast en bonus inom Evoke Gaming eftersom det är ett välkomsterbjudande per licens och spelare.
  10. Bosatt i Sverige och över 18 år.
  11. Spela ansvarsfullt.

För att få tillgång till din bonus finns två olika inloggningssätt på casinot. Det enklaste och snabbaste sättet är helt klart att logga in via din e-legitimation. Men det finns också inloggning via din email och lösenord. Du behöver även en bonuskod för att få tillgång till din insättningsbonus. Den hittar du lätt när du googlar på casinot.

Support

Bertil har en fantastisk kundsupport där du dessutom lätt får kontakt med supporten på 4 olika sätt enklast och snabbast är via live chat 9.00-24.00 eller telefon. Övriga tider kan du skriva email eller skicka en fax till Bertil Casino.

Utöver det här finns även en FAQ avdelning där du kan hitta många svar på dina frågor.

Det är ofta på kundsupporten du ser om det är ett seriöst casino eftersom det är viktigt för spelare att kunna få hjälp vid frågor och eventuellt krångel på något sätt.

Supporten är fantastisk med kompetent svensktalande personal som löser de flesta situationer som uppstår. Ett litet minus är öppettiderna för kundservicen eftersom många även spelar nattetid.

Betalningsmetoder på Bertil

Bertil erbjuder flera av de vanligaste och säkraste betalningsalternativen. Nedanför så ser du en lista på de olika betalningsmetoderna.

Betalningsmetod:Uttagstid:
Trustly5 – 15 minuter.
Visa1 – 3 dagar.
Mastercard1 – 3 dagar.
Skrill5 – 15 minuter.
Neteller5 – 15 minuter.
Zimpler5 – 15 minuter.
Paysafecard5 – 15 minuter.
Banköverföring5 – 15 minuter.

Bertil casino Uttag & insättningar

Hos Bertil kan du som vi nämnt tidigare välja mellan flera olika betalningssätt. De alla betalningssätten har gemensamt är att insättningar går direkt, men uttags tiden kan variera mellan de olika alternativen.

Om du använder Visa eller Mastercard kan din uttag tid ta upp till 5 vardagar. Väljer du istället något av de andra alternativen har du dina vinstpengar på kontot inom 24 timmar.

Bertil Casino & skatt

Eftersom Bertil har svensk licens behöver du inte tänka på att betala någon vinstskatt utan du får behålla alla dina vinster helt skattefritt.

Hade du istället valt att spela på något av alla utländska casinon utanför EU:s gränser så är du skyldig att betala vinstskatt med 30 % till skatteverket.

Bertil Casino på Flashback och andras omdöme

Flashbacks blandade åsikter var oerhört intressanta på den officiella tråden Bertil.com.

Allt från oerhört nöjda spelare till folk som känner sig blåste på sina pengar.

På Linkedin står det bara kort förklarat vilka som jobbar där och hur företagets ledning ser ut, man kan även läsa lite individuell fakta om personerna och företaget bakom casinot.

När det kommer till reddit nämns inte casinot Bertil alls.

Säkerheten

Du kan känna dig helt trygg med att spela på casinon med svensk licens. Eftersom det ställs enormt hårda krav på de företagen som får en sådan licens. Från den 1 januari 2019 måste de casinon och företag som riktas direkt till svenska spelare uppfylla följande krav för att få svensk licens.

  1. Alla spelbolag måste skatta 18 % på årets nettovinst.
  2. Endast en bonus får erbjudas till nya spelare per licens och person.
  3. Casinot måste kontrollera spelarens identitet innan spel och transaktioner får genomföras.
  4. Måttfull marknadsföring av casinot och informationen måste vara tydlig. Annonserna för casinon får inte heller längre vara bonusfokuserade som de tidigare varit.
  5. Casinospel på kredit är inte tillåtet.
  6. Du måste som spelare sätta upp en insättningsgräns innan du får börja spela.
  7. Det måste vara lätt för spelaren att stänga av sig själv från spel med spelpaus.
  8. Licenshavaren har även en skyldighet att skydda spelarna mot spelmissbruk.
  9. Alla svenska casinon måste ha tydliga loggor på sajten om spelpaus och självtester.
  10. Uppfyller inte casinot de här kraven får de ingen svensk licens eller kan få sin licens tillbakadragen.

Bertils mobilcasino

Bertils online casino kan även upplevas på mobilen och dessutom med mycket bra grafik och kvalitet. Tekniken som casinot använder är relativt ny och går ut på att det ska bli bra bildkvalitet och utan att sidan hackar oavsett vilken skärmstorlek du har. På Bertil kallas mobilcasino istället minicasino, men det finns ingen app utan du går i på din vanliga webbläsare i din telefon och spelar därifrån.

RTP – värde (Return To Player)

Värdet på ett enskilt casinospel hittar du lätt i spelets information. Det är betydligt svårare att räkna ut värdet på ett helt casino eftersom det består av så många olika typer av casinospel. Då får man i så fall räkna ut medelvärdet på alla spelautomater. Det känns betydligt lättare att du bara kollar upp värdet på det spelet du är intresserad av helt enkelt.

Spelpaus

Spelpaus.se är en självavstängningstjänst som styrs av spelinspektionen. Där du kan stänga av dig själv från alla registrerade casinospel som har svensk licens. Du kan välja att stänga av dig själv på 1, 3, 6 månader eller 1 år. Avstängningarna som vara 1-6 månader avslutas automatiskt men om du valt 12 månader måste du gå in aktivt och ansluta för spelande igen. Annars fortsätter avstängningen till du gjort det.

Du kan inte avsluta en avstängning innan tiden gått ut. Som läget är nu kan du stänga av dig för spelande igen först när avstängningsperioden är förbi. Men nu kommer tjänsten få en uppdatering som innebär att du kan förlänga en avstängning innan den löpt ut.

Självtest vid misstänkta spelproblem

Det finns en sak till du kan göra innan du stänger av dig själv. Gör ett självtest.

Testet är helt anonymt och du kan genomföra det flera gånger vid behov. Du kommer alltså inte bli avstängd från casinospel automatiskt om svaren visar på dåligt resultat. Utan att stänga av dig själv är ett personligt beslut.

FAQ

Här har vi samlat de viktigaste frågorna om casinot Bertil.

Hur snabbt får jag mina vinstpengar?

Det beror lite på vad det är för betalningsalternativ du valt att göra ditt uttag med. Snabbast på Bertil går det om du väljer Trustly eller någon av e-plånböckerna då tar det som högst 24 timmar. Väljer du istället Visa får du vänta i upp till 5 dagar.

Vem äger Bertil och kan man köpa aktier i det företaget?

Bertil ägs av Evoke Gaming Ltd som även är dotterbolag till Mr green & co. Ja, du kan absolut köpa aktier på aktie – marknaden på företaget.

Finns det någon jackpott på Bertil?

Ja, det finns hela 20 stycken faktiskt.

Kan man test spela på casinot Bertil?

Det går alldeles utmärkt att prova de flesta spelen via casinots demo på de olika spelen så kan du testa helt gratis.

Kan jag spela bingo på Bertil?

Tyvärr finns inte den möjligheten längre. Casinot valde att ta bort bingon samtidigt som den nya spellagen kom januari 2019. Man valde istället fokusera på spelautomater och livecasino.

Kan jag spela på casinot Bertil även från min mobil?

Ja, det fungerar lika bra på mobilen som på din dator.

← Till bloggen

18+ Spela ansvarsfullt. Ett spelproblem? Ta hjälp på Stödlinjen.se eller stäng av dig via Spelpaus.se. Spel kan vara beroendeframkallande.

Så fungerar Online Casinon

Vi är en fristående jämförelse- och guidetjänst – inte ett spelbolag. Vi listar och länkar endast casinon med svensk licens från Spelinspektionen. Varje sida bygger på research, faktagranskas och dateras.

Endast svensk licens

Vi rekommenderar aldrig och länkar aldrig till casinon utan svensk spellicens.

Oberoende

Inget casino kan betala för placering eller formuleringar. Affiliatelänkar hålls åtskilda från innehållet.

Ansvarsfullt spelande

18+. Vi visar alltid Spelpaus och Stödlinjen och uppmuntrar till måttfullt spel.